Gigantyczne kolejki, ogromne kary – Rejestracja pojazdów od stycznia 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 r, wchodzą w życie przepisy umożliwiające nakładanie kary za nie przerejestrowanie pojazdu sprowadzonego z UE w ciągu 30 dni, oraz nie zgłoszenie zakupu oraz sprzedaży pojazdu zarejestrowanego już w Polsce w ciągu 30 dni.

Najważniejsze informacje:

  • Każda osoba, która zamierza sprowadzać samochód z zagranicy, musi wiedzieć, że konieczne jest jego zarejestrowanie w ciągu 30 od wprowadzenia go na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Za niezrealizowanie swoich obowiązków, osoby sprowadzające samochód z zagranicy mogą spodziewać się kary pieniężnej w wysokości do 1000 złotych.
  • Grzywnę ma otrzymać każda osoba, która nie zdecyduje się na zgłoszenie sprzedaży oraz zakupu pojazdu zarejestrowanego już w Polsce.
Rejestracja pojazdów od stycznia 2020 - jakie zmiany?
Rejestracja pojazdów od stycznia 2020 – jakie zmiany?

Godziny stania w kolejkach w Wydziałach Komunikacji w Całej Polsce.

Nie jest tajemnicą, że sprawy urzędowe w naszym kraju często zajmują absurdalnie dużo czasu, zmiany przepisów związanych z rejestracją pojazdów spowodowały już w Grudniu 2019r. ogromne zatory w wydziałach komunikacji w całej Polsce. Polacy wystraszeni karami pośpieszyli do urzędów w celu dopełnienia obowiązków, w niektórych Wydziałach Komunikacji numerki kończyły się po 30-40 min od otwarcia urzędu. Większa część osób, która otrzymywała numerek na dany dzień ustawiała się w kolejkach nawet około 3-4 nad ranem. Analizy wykazały, że kiepska przepustowość w urzędach w Grudniu to dopiero początek, możliwość nałożenia kary będzie możliwa dopiero od Stycznia, co spowoduje jeszcze większe obłożenie.

Czy pojazdy zarejestrowane już w Polsce trzeba będzie również przerejestrować ?

Przepisy mówią jasno, że kupujący samochód zarejestrowany już w Polsce ma obowiązek zgłosić zakup w ciągu 30 dni, problem polega na tym, że urzędy nie dają takiej możliwości co skutkuje  faktem, że zgłoszenie sprzedaży wiąże się z przerejestrowaniem pojazdu. Pracownicy wydziałów komunikacji do dnia dzisiejszego nie wiedzą w jaki sposób przepisy będą egzekwowane.

Rejestracja pojazdów - Co się zmieni od stycznia 2020?
Rejestracja pojazdów – Co się zmieni od stycznia 2020?

Nowe przepisy dotyczą również firm profesjonalnie zajmujących się sprzedażą pojazdów

Nie wyłączenie z obowiązków podmiotów zajmujących się profesjonalnie sprzedażą pojazdów spowoduje zwiększenie cen oraz rozbudowanie szarej strefy. Wyobraźmy sobie kilka tysięcy firm, które posiadają na stanie po kilka set samochodów i fakt, że trzeba je przerejestrować lub zarejestrować w Styczniu. Pojazdy sprowadzone zostaną zarejestrowane, co spowoduje również obowiązkowe ich ubezpieczenie, mimo że nie będą w użytku. Dodatkowo każdą sprzedaż trzeba również zgłosić, to wszystko spowoduje wzrost kosztów związanych z obsługa pojazdów o kilka set procent. Ważnym aspektem jest fakt, że w momencie przerejestrowania pojazdu na okres około 30dni zostaje wydane pozwolenie czasowe (tak zwany miękki dowód) który nie pozwala na sprzedaż pojazdu do czasu wydania stałego dokumentu, powoduje to blokadę towarów handlowych na długie miesiące o wartości miliardów złotych.

Czy 30dni starczy na otrzymanie stałego dowodu rejestracyjnego ?

Obecnie czas oczekiwania na stały dowód rejestracyjny wynosił około 20 dni, pozwolenie czasowe wydawane jest na około 30dni, zwiększenie liczby wydawanych dokumentów zwiększy czas oczekiwania na stały dowód rejestracyjny, więc jeśli pozwolenia czasowe będą nadal wydawane na 30dni konieczna będzie kolejna wizyta w celu przedłużenia pozwolenia czasowego. Dopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30dni będzie wymagało wówczas trzech wizyt w Urzędzie.

Ile skup aut może sprzedać samochodów w ciągu 30 dni?

Obecnie szacuje się, że około 25 procent sprowadzonych samochodów jest sprowadzanych w ciągu pierwszego miesiąca. Być może znajomość nowych przepisów zwiększy zainteresowanie najnowszymi ofertami i pozwoli na zredukowanie kosztów związanych z koniecznością rejestrowania samochodu przez skup. Niestety część z pojazdów jest niemożliwe do sprzedania w trakcie 30 dni ze względu na konieczność dokonania napraw i renowacji. Czasem samo sprowadzenie oryginalnych części może zająć kilka miesięcy.

Jeśli nie uda Ci się wybrać najlepszego rozwiązania, rejestracja samochodu jest konieczna. Wówczas wynosi one 246 złotych. Jednak to nie koniec problemów, które mogą zaważyć na ostatecznej cenie samochodu. Konieczne jest wówczas wykupienie OC.

Oprócz tego należy pamiętać, że po uzyskaniu karty pojazdu konieczne jest wstrzymanie się z jego sprzedażą aż 30 dni. Niestety w ten sposób możemy doprowadzić do zniknięcia mniejszych skupów aut na rzecz znacznie droższych miejsc tego rodzaju.

Skup Aut Poznań

Jesteśmy specjalistami, którzy nie boją się takich wyzwań jak nowe przepisy związane z rejestracją pojazdów. Wieloletnie doświadczenie i wiedza pozwoli nam na zaoferowanie ciekawych propozycji również w 2020 roku. Funkcjonujemy nie tylko na terenie Poznania, ale również okolicznych miast i województw. Skup Aut Poznań zajmuje się sprowadzaniem, kupowaniem i sprzedażą samochodów nowych i używanych. Skorzystanie z propozycji tego rodzaju jest odpowiednie w związku z dostępnością różnorodnych możliwości. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, sprowadzenie z zagranicy samochodu we własnym zakresie będzie bardziej problematyczne i wymagające. Dlatego też w przypadku poszukiwania samochodu na wymianę warto pozostać pod skrzydłami ekspertów. Z przyjemnością doradzimy każdej zainteresowanej osobie w kwestiach związanych z rejestracją i sprowadzaniem samochodów. Zapraszamy do kontaktu i życzymy pomyślnie przeprowadzanych transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *