Zmiana samochodu to zwykle poważna inwestycja finansowa, ale także umiejętny wybór pojazdu, który będzie używany przez dłuższy czas. Oznacza to, że kluczowe znaczenie ma jego rok produkcji oraz stan techniczny. Szczególnie ten drugi może być trudny do określenia, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach przy ocenie samochodu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić stanu samochodu, warto poprosić o pomoc znajomego lub udać się do zaufanego warsztatu samochodowego.
Sprawdzamy stan techniczny samochodu!
Właściwy zakup samochodu należy poprzedzić nie tylko weryfikacją różnych ogłoszeń, ale także wyborem tych, które nas szczególnie interesują. Pozwoli to na wstępną rozmowę telefoniczną, zadanie podstawowych pytań i umówienie się na oglądanie auta. Każdy ma szansę na wejście w posiadanie dobrego samochodu, jeśli tylko będzie miał odpowiednie podejście do tego typu zadania. W dowolnym momencie można zweryfikować swoją wiedzę i wzbogacić ją o nowe informacje. O czym należy pamiętać w trakcie takiego oglądania? Na co szczególnie należy zwrócić swoją uwagę? Najważniejszym elementem w ocenie samochodu, jest sprawdzenie jego zewnętrznej strony. Warto dokonać wstępnej oględziny karoserii i stanu opon, a także sprawdzić w jakim stanie znajduje się jego wnętrze. Nie należy zapominać o wyposażeniu, ponieważ takie informacje nie zawsze są zawarte w ogłoszeniu. To idealny moment na rozmowę z właścicielem na temat podchodzenia samochodu, jego stanu i ewentualnych napraw, które trzeba wykonać. W oględzinach warto obejrzeć komory silnika. W tym miejscu należy nie tylko sprawdzić, jak wygląda silnik, ale też upewnić się, czy nigdzie nic nie przecieka. Dlatego tak duże znaczenie ma to, by ocena odbywała się w momencie, w którym silnik nie pracuje, aby móc zobaczyć ewentualne usterki, które na tym etapie mogą być widoczne. Na co w szczególności zwrócić uwagę?
lampy, pas przedni – koniecznie należy sprawdzić, czy nie ma tutaj żadnych śladów, które świadczą o dokonywanych naprawach. Czasami zdarzają się sytuacje, w których usterki są jedynie zamaskowane, co jest widoczne dopiero wtedy, gdy zwrócimy na to szczególna uwagę. Mogą być widoczne zarysowania i pęknięcia, jeśli więc takie zauważymy, warto spytać o ich pochodzenie właściciela.
podłużnice, fartuchy – tutaj także należy sprawdzić, czy nie ma żadnych śladów napraw. Zdarzają się sytuacje w których uszkodzone podłużnice są wymieniane, prostowane lub co gorsza szpachlowanie. To sprawia, że auto podczas przyszłych wypadków czy kolizji nie zachowa się w należyty sposób, a są to elementy konstrukcyjne na których opiera się pojazd.
oglądamy silnik oraz skrzynie biegów – warto sprawdzić, czy nie ma nigdzie przecieków. Zdarzają się sytuacje, w których skrzynia biegów może być mokra – wówczas pod maską widoczne są płyny. Tego typu objawy powinny nas zaalarmować.
sprawdzenie poziomów płynów eksploatacyjnych- niestety nie każdy pamięta o ich uzupełnieniu, natomiast jazda przy braku oleju silnikowego może powodować zatarcie silnika, a tym samym konieczna jest jego wymiana. Taka usterka bywa bardzo bolesna dla portfela.
odpalanie pojazdu (na zimnym silniku) – w efekcie można sprawdzić ogólną kondycję pojazdu. Ocena jego dźwięku i umiejętne sprawdzenie, w jaki sposób pracuje na wolnych obrotach, pozwoli na wyłapanie ewentualnych usterek. Warto pozostawić auto odpalone, zwłaszcza gdy przechodzimy do kolejnego punktu sprawdzania.
wcisnąć pedał sprzęgła – przy wciśniętym pedale można usłyszeć niepokojące dźwięki, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Warto sprawdzić dźwięk przy wciśniętym pedale na 100%, ale odpowiedni efekt przyniesie również wciśnięciu go do połowy.
sprawdzenie, czy nie występuje nadmierne zadymienie — wiadomo, że jeśli wydobywa się para (szczególnie zimą), jest to coś zupełnie naturalnego, gdyż wynika z różnymi temperatur. Natomiast niepokojące powinno być pojawienie się dymu.
Oględziny zewnętrzne pojazdu to kolejny istotny element, którego nie można pominąć przed dokonaniem transakcji. Dzięki uważności można ocenić, w jakim stopniu właściciel przygotował się do naszej wizyty. Jeśli samochód jest brudny, być może to celowe działanie, aby zakryć pewne mankamenty jego wyglądu. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest poproszenie właściciela o wizytę na myjni, ponieważ pozwoli to na realne ocenienie jego stanu i wyłapanie wszelkich rys czy uszkodzeń. W jaki sposób dokonujemy oceny zewnętrznej pojazdu?
oględziny zewnętrzne wszystkich elementów — ogromne znaczenie ma nie tylko sprawdzenie, jak wygląda pokrywa silnika, ale także stan drzwi, błotników. Reflektory również mogą nosić znamiona napraw, dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy nie znajdują się na nich uszkodzenia.
pojazd pracuje cały czas na wolnych obrotach – dzięki temu można sprawdzić, czy samochód rzeczywiście nagrzewa się do konkretnej temperatury. Takie działanie umożliwia sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują systemy chłodzenia silnika, takie jak wiatraki chłodnicy.
wykonujemy pomiary miernikiem grubości powłoki lakierniczej — należy sprawdzić tak naprawdę wszystkie elementy zewnętrzne. Warto zacząć od progów, następnie obejrzeć wnęki i wszystkie elementy pod maską. Oczywiście należy mieć na uwadze, że mierniki nie dadzą rady sprawdzić grubości powłoki na elementach plastikowych.
sprawdzenie szyb pod kątem rocznika – tutaj należy pamiętać, że nie zawsze szyby będą z tego samego rocznika co samochód. Czasami jest różnica roku, a nawet dwóch – jednak nie zawsze oznacza to wymianę takiej szyby.
Oględziny wewnętrzne to kolejna punkt naszej analizy przed zakupowej. Bardzo często w ogłoszeniu istnieje zaledwie krótka informacja o standardowym wyposażeniu pojazdu. To jednak nie zawsze jest zgodne z prawdą, dlatego wykonujemy następujące czynności:
dokładne oględziny wewnętrzne pojazdu w szczególności obicia i fotele. Zdarzają się samochody, w których fotel kierowcy jest zarwany, a skóry popękane, natomiast kierownica lub drążek od skrzyni biegów mają poszarpane obicie.
sprawdzenie oraz uruchomienie wszystkich funkcji oraz elementów wyposażenia — to idealny moment na sprawdzenie czy działa światła, klakson klimatyzacja i wszystkie inne pozostałe robocie pojazdu łącznie z radiem lusterkami i elementami multimedialnymi.
Oględziny bagażnika oraz jego elementów w tym sprawdzenie komory koła zapasowego — wbrew założeniom nie każdy samochód posiada koło zapasowe. Sprawdzamy zatem, czy nie ma żadnych braków, uszkodzeń i miejsc, w których widoczne są ślady naprawy.
sprawdzenie numeru nadwozia — często przed przyjazdem na obejrzenie samochodu można uzyskać numer VIN, który warto sprawdzić, co pozwoli na zapoznanie się z historię samochodu. Na miejscu natomiast należy sprawdzić wybity numer na karoserii oraz tabliczkę znamionową.
dodatkowe wyposażenie- nie zawsze wszystkie elementy wyposażenia samochodu są opisane w ogłoszeniu. Warto wybrać taki model pojazdu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Osoby, które starają się o dziecko lub je posiadają, powinny zadbać o możliwość bezpiecznego transportu pociechy. Dla jednych koniecznością będzie więc isofix, podczas gdy innych w pełni usatysfakcjonuje jedynie możliwość zapięcia fotelika w pasy. Ponadto osoby posiadające zwierzęta również szukają samochodu, który ułatwi im podróżowanie z pupilem. Zdarzają się modele, które między przednimi fotelami a tyłem mają możliwość instalacji siatki, dzięki której zwierzak może bezpieczne podróżować na tylnej kanapie.
bagażnik to miejsce, które ma ogromne znaczenie. Z jednej strony dla rodziców ważne jest, by zmieścił on wózek i inne akcesoria, które są niezbędne do opieki nad dzieckiem, z drugiej strony nawet wyjazd na wakacje, będzie wymagał odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni. Coraz częściej spotyka się auta, w których został zainstalowany gaz. W takich przypadkach butla umieszczona jest w bagażniku lub w miejscu koła zapasowego, co w znacznym stopniu zmniejsza jego pakowność.
Praca silnika — oceniamy ją w momencie, w którym sam silnik jest już rozgrzany.
sprawdzamy prace silnik na wolnych obrotach oraz na podwyższonych obrotach — w ten sposób można wyłapać wszelkiego rodzaju nieprawidłowe dźwięki. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj ocena zarówno na wolnych, jak i podwyższonych obrotach.
sprawdzamy zadymienie na wolnych obrotach i na podwyższonych obrotach — oczywiście należy pamiętać, że szczególnie w chłodniejszych miesiącach para jest zjawiskiem naturalnym i jest wynikiem różnicy temperatur. Zaniepokoić powinien natomiast dym, duszenie się silnika przy zwiększonych lub wolnych obrotach.
Jazda próbna – jazdę wykonujemy minimalnie kilka kilometrów na różnych rodzajach nawierzchni oraz przy różnych prędkościach — przy okazji możemy sprawdzić, jak prowadzi się samochód. Jest to inwestycja na kolejne tygodnie, miesiące, a nawet lata, dlatego komfort i bezpieczeństwo prowadzenia powinny mieć tutaj kluczowe znaczenie. To, w jaki sposób auto zachowuje się na różnych powierzchniach, świadczy także o tym, czy jest to samochód dla nas.
sprawdzenie dynamicznego przyspieszenia — tutaj warto sprawdzić, w jaki sposób samochód zachowuje się w danych warunkach. Koniecznie należy zobaczyć, jak prowadzi się pojazd uwzględniając moc, ale także oceniając pracę silnika – wystarczy popatrzeć w lusterko wsteczne, aby sprawdzić czy pojawia się dym.
sprawdzenie ewentualnych luzów na nierównościach poprzecznych — pozwoli to na wsłuchanie się w pracę samochodu i wychwycenie ewentualnych stuków.
sprawdzenie możliwych luzów w układzie kierowniczym — w tym celu warto sprawdzić jak zachowuje się auto na zakrętach, jak reaguje na skręcenie kierownicy w lewo i prawo. Doskonałym sposobem jest także symetryczne ustawienie kierownicy na wprost w czasie jazdy, jeśli auto przeszło wypadek często naprostowanie drążka kierowniczego nie jest w pełni możliwe.
uruchomienie oraz jazda na każdym z biegów — pozwala to na ocenę tego, w jakiej kondycji znajduje się skrzynia biegów oraz czy sprzęgło jest mocno zużyte.
hamulce sprawdzenie ich skuteczności — w ty momencie należy sprawdzić, jak szybko reaguje auto na wciśnięcie hamulca oraz czy samochód jest znoszony podczas hamowania? Warto zwrócić uwagę również na dziwne dźwięki, które mogą sugerować duże zużycie klocków hamulcowych.
po zakończeniu jazdy próbnej wyłączamy oraz włączamy silnik, aby sprawdzić, jak odpala w pełni nagrzanej temperaturze. W niektórych sytuacjach mogą pojawić się problemy związane z odpalaniem nie tylko przy zimnym, ale także przy rozgrzanym silniku.
Stacja diagnostyczna, mechanik lub serwis – każde z tych miejsc będzie mogło okazać się pomocne w specjalistycznej ocenie stanu samochodu. Można sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale przede wszystkim po podłączeniu do komputera fachowiec oceni, czy wszystkie elementy są w pełni oryginalne i czy auto rzeczywiście jest bezwypadkowe. Czasami wystarczy chwila u mechanika, by móc zobaczyć co było poprawiane i jakie usterki zostały ukryte.
stacja diagnostyczna- miejsce, w którym można będzie sprawdzić stan techniczny samochodu, jego przebieg i poprawność danych w dokumentach. Jeśli samochód nie przeszedł wcześniej przeglądu, to także poznamy tego przyczynę. Dla wielu osób wizyta w takim miejscu jest wręcz koniecznością. Nawet jeśli ktoś interesuje się motoryzacją, to i tak będzie zaskoczony tym, jak wiele różnych kwestii można sprawdzić podczas wizyty w stacji diagnostyki pojazdów.
mechanik – jeśli posiadamy zaufanego mechanika, to z pewnością wizyta u niego będzie mogła pomóc. To szczególnie ważne, jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy wszystko działa w prawidłowy sposób. Profesjonalny mechanik, który zajmuje się także lakiernictwem będzie miał na wyposażeniu warsztatu miernik lakieru, który pozwoli na wyłapanie poprawek lakierniczych.
osoba zaufana – można ją zabrać na sprawdzenie samochodu. Pamiętajmy, że będzie mogła ocenić stan auta, ale nie zawsze odkryje wszystkie usterki, nawet jeśli będzie mechanikiem. Prawdą jest, że mimo wszystko i tak doskonałym rozwiązaniem będzie skupienie się na wizycie w zakładzie mechanicznym czy na stacji kontroli pojazdów, ponieważ to właśnie tam uda się uzyskać właściwe informacje dotyczące pojazdu.
Podsumowanie
Zakup samochodu jest sporym wyzwaniem, jednak przy odpowiednim przygotowaniu się do tego procesu uda się dokonać zakupu, który będzie w pełni satysfakcjonujący. Nie ma znaczenia czy jest to pierwszy, czy kolejny pojazd, gdyż kluczem do sukcesu, jest sprawdzenie stanu technicznego oraz dokumentów.
Wybór modelu – zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie poszukiwania wymarzonego samochodu warto określić, jakie mamy oczekiwania dotyczące ilości miejsc i wielkości bagażnika. Ponadto należy zwrócić uwagę na wielkość pojazdu, gdyż nie każdy jest przyzwyczajony do prowadzenia wielkogabarytowych samochodów.
Komfort – poczucie komfortu ma kluczowe znaczenie zarówno dla prowadzenia auta, jak i dla jego pakowności. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego auta, ale także praktycznych rozwiązań, które zostały w nim zainstalowane. To szczególnie ważne, jeśli często wyruszamy w odległe miejsca, gdyż od takich rozwiązań będzie zależała satysfakcją z zakupu, jak i jego użytkowania. Koniecznie należy zdecydować się na jazdę próbną, ponieważ podpowie, czy dobrze się prowadzi i pomoże w znalezieniu ewentualnych usterek.
Bezpieczeństwo – poczucie bezpieczeństwa to nie tylko szereg technologicznych rozwiązań, które zostały zastosowane w pojeździe. Przede wszystkim to pewność, że auto nie zostało złożone z trzech różnych. Warto udać się do stacji diagnostycznej, która sprawdzi, czy pojazd posiada ważny przegląd i oceni jego stanu techniczny. Oczywiście już w momencie pierwszego kontaktu z właścicielem, dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o numer VIN, by móc zapoznać się z historią auta.
Wyposażenie – nawet jeśli w ogłoszeniu jest wypisane, że samochód posiada standardowe wyposażenie, to mimo wszystko należy takie informacje zweryfikować. Dla jednych wystarczające będzie minimum, podczas gdy wielu młodych decyduje się na zakup auta, które będzie wyposażone w urządzenia multimedialne, głośniki. Dla rodziców priorytetem jest bezpieczne przewożenie dzieci, z kolei dla osób, które często wyjeżdżają w trasy, pojemny bagażnik. Określenie własnych potrzeb bardzo pomaga w znalezieniu odpowiedniego dla nas samochodu.
Cena – nie zawsze cena ma znaczenie jeśli chodzi o wartość pojazdu. Czasami są one celowo zawyżane, by można było dać rabat zdecydowanemu klientowi. Jednocześnie należy zauważyć, że jeśli jakiś model samochodu jest tańszy o pozostałych, być może jest on powypadkowy. Każdy chciałby zaoszczędzić na zakupie, jednocześnie należy pamiętać, że jest to jeden wydatek na długi czas. Oznacza to, że warto podjąć decyzję, której nie będziemy żałowali.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z naszą Polityką Prywatności.