1. Wchodzimy na strone https://www.gov.pl/ i klikamy zaloguj.
2. Wybieramy możliwość zalogowania się przez profil zaufany.
3. Po przejściu na kolejne okno ponownie wybieramy sposób logowania przez profil zaufany.
4. Teraz po prawej stronie wybieramy swój bank jako dostawce tożsamości.
5. Przechodzimy do logowania używając swoich danych zgodnie z operatorem banku , potwierdzamy zgodę na przekierowanie do administracji publicznej i przekazanie danych w taki sam sposób jak robimy to przy standardowym logowaniu do aplikacji bankowych.
6. Kiedy już przejdziemy przez logowanie, zostaniemy przekierowani na główną stronę naszego profilu https://www.mobywatel.gov.pl/mObywatel Wówczas schodzimy na dół strony i w kategorii „Popularne usługi” wybieramy przycisk „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu”.
7. Po przejściu dalej klikamy start aby rozpocząć wypełnianie wniosku.
8. Na kolejnym oknie odpowiadamy na pytanie czy zamierzamy zgłosić zbycie czy nabycie pojazdu, i zaznaczamy odpowiedni do tego checkbox.
9. Po zaznaczeniu checkbox „zbycie pojazdu” przechodzimy na ekran z kolejnym pytaniem odnośnie rejestracji pojazdu, teraz zgodnie zaznaczamy, jeśli pojazd był na nas zarejestrowany ( nasze dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym wybieramy TAK) jeśli posiadamy umowę zakupu ( oczywiście zgłoszoną w ten sam sposób uprzednio ) wybieramy NIE.
10. Zakładając, że sprzedaliśmy pojazd zarejestrowany na nas zaznaczamy TAK i przechodzimy dalej, pozostając na oknie zgłoszenia zbycia przez Internet klikamy w okno „Wyślij zgłoszenie”.
11. Na kolejnym oknie zostajemy przekierowani do usługi mój pojazd w której możemy zobaczyć wszystkie informacje o zarejestrowanych / zgłoszonych pojazdach w naszym posiadaniu. Teraz klikamy na napis zgłoś zbycie pojazdu znajdujący się w prawym górnym rogu w tabeli z informacjami na temat pojazdu którego zbycie chcemy zgłosić.
12. W następnym kroku należy podać datę zbycia pojazdu:
13. Teraz możemy przystąpić do zgłoszenia zbycia w 4 krokach. W pierwszej kolejności sprawdzamy swoje dane osobowe ( imię, nazwisko i pesel ) które zaczytane są automatycznie z naszego profilu zaufanego i poniżej wprowadzamy swój adres email i numer telefonu.
14. Kolejnym krokiem jest podanie adresu zamieszkania. Możemy wybrać czy mieszkamy pod adresem zameldowania, jeśli wybierzemy TAK wówczas nasz adres wczyta się automatycznie, pozostaje sprawdzić czy dane są prawidłowe. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy zameldowani pod adresem zamieszkania, wybieramy NIE i wprowadzamy adres zamieszkania ręcznie, zaczynając od miejscowości.
15. Teraz przechodzimy do przekazania danych nabywcy pojazdu. W pierwszej kolejności wybieramy rodzaj podmiotu, jeśli zakupu dokonała osoba fizyczna podajemy wówczas imię, nazwisko i pesel nabywcy. Lecz jeśli pojazd został sprzedany firmie, musimy podać regon i nazwę firmy. Niektóre firmy posługują się częściej numerem NIP, regon możemy wówczas łatwo sprawdzić wprowadzając nip firmy na stronie https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
Zakładając, że kupującym była osoba fizyczna, wprowadzamy dane tak jak na grafice poniżej, zaczynając od podstawowych danych ( imię, nazwisko i pesel ) Następnie wybieramy miejscowość, należy pamiętać, aby w przypadku dużych miast wybrać odpowiednią dzielnicę miasta, ponieważ nie ma możliwości ręcznego wprowadzenia ulicy a powiat i gmina wprowadzą się automatycznie. Do sprawdzenia dzielnicy danego miasta można posłużyć się google mapą bądź wybierać po kolei szukając potrzebnej ulicy. Kiedy już wprowadziliśmy odpowiednią dzielnice, wybieramy ulicę i ręcznie wpisujemy numer domu i lokalu. Następnie klikamy w przycisk „Dalej”.
16. Na kolejnym ekranie należy podłączyć skan bądź zdjęcie umowy lub faktury sprzedaży pojazdu w formacie jpg, .jpeg, .png, .pdf. Należy pamiętać, że załączniki mogą mieć max 10 MB przy czym każdy 1 załącznik nie może przekroczyć 1 MB. Kiedy już załączymy wybrany dokument, pod kwadratem z wyborem piku pojawi się rozmiar naszego dokumentu i potwierdzenie załadowania piku, tak jak na obrazku poniżej. Niżej należy wybrać urząd do którego kierujemy nasze zawiadomienie. Należy pamiętać, aby wybrać urząd właściwy dla naszego miejsca zamieszkania.
17. W kolejnym oknie przechodzimy do naszego zgłoszenia w trybie podglądu, gdzie zobaczymy podgląd wszystkich wprowadzonych wcześniej danych, widoczny jest także dodany załącznik. Upewniamy się, że wszystkie dane się zgadzają i przechodzimy do podpisu elektronicznego.
18. Teraz przechodzimy do profilu zaufanego, na tym etapie mamy nadal podgląd podpisywanego dokumentu i możemy cofnąć się do edycji aby poprawić ewentualne błędy. Na kolejnym etapie nie będzie takiej możliwości. Klikamy zatem przycisk „Podpisz podpisem zaufanym” i następnie wyświetli się przycisk „ Potwierdź” który także wybieramy i zostajemy przekierowani do naszego operatora bankowego, logujemy się w taki sam sposób jak początkowo i potwierdzamy przesłanie dokumentu.
19. Jeśli udało się podpisać dokument i cała operacja została przeprowadzona poprawnie powinniśmy automatycznie wrócić na stronę https://moj.gov.pl/ i zobaczyć poniższy komunikat. Pamiętając przy tym, że wszystkie zgłoszenia możemy podejrzeć na swojej skrzynce GOV która widoczna będzie po lewej stronie po przejściu do mobywatela. Na skrzynkę powinniśmy otrzymać również potwierdzenie zgłoszenia po jego przetworzeniu przez urząd. W jakim czasie się to odbędzie to już zależy od danego urzędu.