Doczekaliśmy się końca uciążliwego obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych naszego nowego pojazdu. W 2022 roku kończy się okres, który poświęcony był na wdrażanie pakietu deregulacyjnego, w skład którego wcześniej już weszły takie możliwości jak brak obowiązku wożenia ze sobą dokumentów w postaci prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Kolejny krok prowadzi do likwidacji karty pojazdu oraz braku potrzeby wymiany właśnie tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu.
Wstępny plan zakładał, że właściciele nowo zakupionych pojazdów już w końcem roku 2021 nie będę zobligowani do wymiany posiadanych w tym właśnie pojeździe tablic rejestracyjnych na nowe z odpowiednim oznaczeniem miasta, bądź powiatu. Ministerstwo jednak nie zdążyło odpowiednio opracować związanych z tym przepisów, więc podjęto decyzję o przesunięciu ostatecznego terminu na koniec stycznia 2022 roku.
Oznacza to, że teoretycznie właściciele pojazdów zakupionych 1 lutego 2022 i w późniejszych terminach, nie są już objęci obowiązkowym zdjęciem aktualnej tablicy, zdania jej w urzędzie, a następnie pobrania kolejnych numerów w celu zamontowania ich w pojeździe. Do tego momentu jedynie pojazdy zakupione i użytkowane w tym samym pojeździe nie wymagały zastosowania powyższej procedury.
Brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych to nie tylko prostsza droga formalna przerejestrowania pojazdu, ale to będzie też procedura oszczędniejsza finansowo dla nabywcy pojazdu. Kosz rejestracji zgodnie z założeniami ma być tańszy nawet o około 100 złotych.
Na dzień 1 września 2022 roku wyznaczono natomiast termin likwidacji nalepki kontrolne, a także kart pojazdów. Ta zmiana z kolei, że przy zakupie pojazdu z zagranicy, jego nowy właściciel zaoszczędzi niemal 95 złotych, ponieważ nie będzie on musiał założyć karty pojazdu, której koszt wynosi 75 złotych, zakupić nalepki kontrolne w kwocie 18,50 zł oraz ponieść ich opłaty ewidencyjnej w kwocie 1 zł.
Przepisy prawne dotyczące końca uciążliwego procesu, jakim była wymiana tablic rejestracyjnych w zakupionych pojazdach, uregulowane zostały w ustawie z dnia 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. To jeden z elementów tzw. pakietu deregulacyjnego, który między innymi obejmował wprowadzone już w życie zmiany związane z brakiem obowiązku posiadania podczas jazdy dokumentów takich jak prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny.
Zostało to umożliwione dzięki temu, iż wszelkie dane, które ujęte są w tych dokumentach, dostępne są też w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do nich posiadają wszystkie służby, które posiadają w swoich przepisach uprawnienia związane z dokonywaniem kontroli kierowców.
Przepisy stanowią, że nie każda tablica rejestracyjna będzie mogła zostać w pojeździe. Przede wszystkim musi być ona aktualna. Jak to sprawdzić? Otóż zgodnie z obowiązującymi aktualnie wytycznymi, tablice muszą zawierać flagę unijną, a starymi są tzw. czarne blachy oraz posiadającą polską flagę. Oczywiście tablice nie mają prawa być nieczytelne, bądź zniszczone, czy też zagraniczne. Te wszystkie tablice będą musiały zostać wymienione przez nowych właścicieli pojazdów. Konieczność wykonania takiej czynności będzie należało zgłosić podczas dokonywania rejestracji pojazdu.
Pakiet deregulacyjny stanowi również o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu, który będzie możliwy na okres od trzech do dwunastu miesięcy z wyłączeniem motocykli.
Fabrycznie nowy pojazd będzie mógł zostać zarejestrowany przez dilera.
Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych w świeżo zakupionych pojazdach to oczywiście większa wygoda i oszczędność dla ich nowych nabywców. Do tej pory to była dość duża uciążliwość podczas procedury rejestracyjnej pojazdu. Koniecznym był bowiem demontaż starych blach z pojazdu, które nie zawsze łatwo dają się zdjąć oraz nie zawsze są czyste, a następnie ich przetransportowanie do stosownego wydziału komunikacji. Oczywiście pojazdem, który nie ma tablic nie można się poruszać, więc koniecznym była tu konieczność albo zapewnienia sobie innego środka komunikacji do tego, konkretnego urzędu lub też ich demontaż już na miejscu, pod wydziałem komunikacji. Następnie konieczny był zwrot dotychczasowych blach oraz pobranie nowych i procedura rozpoczynała się od nowa, a więc przymocowanie ich, bądź dojazd do miejsca postoju pojazdu i tam ich zamontowanie w stosownych do tego miejscach. Nieumiejętnie przeprowadzona jedna, bądź też druga czynność wiązała się z często występującym uszkodzeniem ramki tablicy rejestracyjnej, a więc dodatkowym kosztem ich zakupu.
Jeżeli chodzi o koszty poniesione podczas rejestracji, tu również znaleźć można ułatwienia w postaci oszczędności dla nabywcy pojazdu. Koszt rejestracji dzięki braku konieczności wymiany tablic rejestracyjnych auta, motocykla, bądź innego środka komunikacji wymagającego rejestracji w urzędzie będzie tańszy o 100 złotych. W następnej kolejności wprowadzana likwidacja nalepek kontrolnych, a także kart pojazdów to w przypadku przede wszystkim pojazdów sprowadzonych spoza granic terytorium Polski oznacza będzie kolejne oszczędzone ponad 90 złotych. Jak łatwo można zsumować powyższe kwoty, nabywca pojazdu w kieszeni zostawi sobie prawie 200 złotych co jest już znacznie zaoszczędzonymi środkami pieniężnymi.
Koniec obowiązkowej wymiany posiadanych w pojazdach tablic rejestracyjnych to niestety nie są same korzyści. Jest tak dlatego, że mogą one wiązać się też niestety z wystąpieniem utrudnień i różnego rodzaju niebezpieczeństw w ruchu drogowym. Obecnie jadąc szczególnie przez centra większych miast, wielu kierowców ma na uwadze, że pojazd przed nim, bądź znajdujący się obok, czy też w najbliższej okolicy, który posiada rejestrację oznaczającą przybycie z innego miasta, bądź powiatu sprawia, że kierujący zwraca większą uwagę na tego kierowcą. Dzieje się tak dlatego, że kierujący z innego miasta może w ostatniej chwili zmienić decyzję dotyczącą kierunku jazdy, czy też zajęcia danego pasa ruchu przed najbliższym skrzyżowaniem, gdyż tak pokazała nawigacja, bądź znaki znajdujące się na drodze, a na które nie był gotowy wcześniej kierowca pojazdu, który przybył z innego miasta. W przypadku wprowadzonych zmian wynikających ze zdjęcia obowiązków z właściciel pojazdów wymiany tablic rejestracyjnych, nie będzie możliwości rozpoznania w sytuacji, a więc szybkiej weryfikacji, czy dany kierowca jest z okolic, czy też nie, a co za tym idzie, czego można w jego zachowaniu się spodziewać. Kierujący pojazdami z blachami wskazującymi numery z odległych miast mogli często liczyć na specjalne traktowanie, większą wyrozumiałość okolicznych uczestników ruchu, teraz już takie sytuacje nie będą miały miejsca, co właśnie może prowadzić do wspomnianych wcześniej utrudnień w ruchu drogowym, bądź też kolizji czy wypadków.