Zakup samochodu od osoby prywatnej czy ze skupu aut?

Niewątpliwie w życiu każdego z nas przychodzi czas na niezwykle ważny wybór, a mianowicie zakup samochodu. Bez względu na to, czy pierwszy raz przymierzamy się do zakupu samochodu, czy jest to nasz kolejny pojazd, warto zastanowić się nad tym, jakie mamy możliwości. Pierwszą z nich, która od razu nasuwa nam się na myśl, jest zakup samochodu od osoby prywatnej. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. Bardzo często spotkać możemy się z tym, że samochód, który z pozoru nie ma żadnych wad, narazi nas na ogromne koszty. Nie rzadziej zdarza się również, że zakupiony przez nas samochód pozbawiony będzie kluczowych części jak np. katalizator. Mając na uwadze fakt, że każdy chce, aby jego samochód był jak najmniej awaryjny i długo jeździł, warto rozważyć zakup samochodu ze skupu aut. Komis samochodowy? Ale przecież one mają złą sławę. W żadnym wypadku! Komis samochodowy, pomimo że działa bardzo podobnie i powszechnie jest mylony ze skupem aut, to jednak jest całkowicie inną instytucją. Przyjrzyjmy się zatem, jak dokładnie wygląda zakup samochodu ze skupu aut i dlaczego jest znacznie bardziej opłacalny?

Jak wygląda zakup samochodu od osoby prywatnej?

Kupno samochodu od osoby prywatnej wydaje się najprostszą z możliwości zakupu pojazdu. Niestety tak się tylko wydaje, ponieważ wiąże się ono z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić. W przypadku jakiegokolwiek zaniedbania czekać nas mogą przykre konsekwencje. Prześledźmy jednak tę drogę od samego początku. Znaleźliśmy interesujące nas ogłoszenie, dotarliśmy na spotkanie z osobą sprzedającą, samochód wygląda obiecująco, jesteśmy zdecydowani i co dalej? Przede wszystkim, aby zakup samochodu odbył się całkowicie legalnie, należy sporządzić najzwyklejszą umowę kupna — sprzedaży. Taki dokument sporządza się po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. To już tutaj czyhają na nas pierwsze pułapki. Musimy skupić się na tym, czy podane przez sprzedawcę dane są prawidłowe oraz, czy zgadzają się z dokumentem tożsamości. Dodatkowo koniecznie trzeba sprawdzić, czy numer VIN wybity w pojeździe zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Jest to kluczowy etap, ponieważ gdyby dane te się nie zgadzały, moglibyśmy niechcący zakupić samochód pochodzący z kradzieży. Trochę dużo, prawda? A to jeszcze nie koniec! Musimy również pamiętać o tym, aby wyegzekwować od sprzedawcy wszystkie niezbędne dokumenty, czyli m.in. kartę pojazdu, polisę, dowód rejestracyjny. W przypadku zakupu zagranicznego samochodu, który dopiero został sprowadzony, sprawy znacznie bardziej się komplikują. Dodatkowo musimy wtedy również pamiętać, aby sprzedawca dał nam również dowód na opłacenie akcyzy. Dlaczego jest to aż takie ważne? Powód może wydawać się błahy, dowód opłacenia akcyzy jest ważny, abyśmy to my nie ponosili dodatkowych kosztów. Jeśli akcyza nie została opłacona, to na nas spadną koszty wyrobienia karty pojazdu, tłumaczenia oraz oczywiście akcyzy. Nie brzmi zachęcająco, a to niestety nadal nie jest koniec przykrych i ciągnących się formalności.

Zakup samochodu od osoby prywatnej czy ze skupu aut?
Zakup samochodu od osoby prywatnej czy ze skupu aut?

Po podpisaniu umowy to my stajemy się właścicielami, ale oprócz benefitów mamy nadal wiele obowiązków. Jeśli samochód nie posiadał ważnych badań technicznych, to znowu sprawa bardziej się komplikuje. W świetle prawa takim pojazdem nie możemy poruszać się po drodze. Co zatem możemy zrobić? Możemy, a nawet musimy, wykonać badanie techniczne. No dobrze, ale jak przetransportować samochód, skoro nie mogę się nim poruszać? To właśnie tutaj kryje się kolejny szkopuł i kolejne koszta. Jeśli zakupiony przez nas samochód nie ma badań technicznych, niezbędna okazuje się laweta, którą możemy zawieźć auto do stacji kontroli pojazdów, aby takowe badania wykonać. Jeżeli jednak nie chcemy angażować osób trzecich i wynajmować lawety, możemy zdecydować się na wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Oczywiście i to również wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale takie tablice pozwalają nam m.in. na przejazd samochodem właśnie na badanie techniczne. Zakładając jednak, że zakupiony samochód ważne ma badania techniczne, musimy zapłacić podatek od kwoty ustalonej na umowie (lub ustalonej przez Urząd Skarbowy), aby taką opłatę wnieść, musimy udać się do Urzędu Skarbowego.

Kolejnym, również niezbędnym, krokiem po zakupie samochodu od osoby prywatnej jest wizyta we właściwym wydziale komunikacji. Oczywiście na tę wizytę musimy zabrać ze sobą cały komplet dokumentów, ponieważ będziemy przerejestrowywać samochód na siebie. Jest to niezbędne, ponieważ w przeciwnym wypadku czekać może nas za to kara pieniężna, a dodatkowo wszelkie formalności takie jak potencjalne mandaty przychodzić mogą na konto poprzedniego właściciela. Zarejestrowanie samochodu również wiąże się niestety z różnymi kosztami.

Przebrnęliśmy zatem przez szereg niezwykle nieprzyjemnych formalności. To jednak nie są wszystkie pułapki, jakie czekają na nas przy zakupie samochodu od osoby prywatnej. Niezwykle często spotkać możemy się z tym, że zakupiony samochód posiada jakieś wady, o których nikt nas nie poinformował. Są to tak zwane wady ukryte i pomimo tego, że od takich wad chroni nas rękojmia, to nieuczciwi sprzedawcy bardzo często wypierają się, że nie mieli o danej wadzie pojęcia. Takie osoby przekonywać nas będą, że czas na zwrot już minął, czy że oni nie są odpowiedzialni za daną wadę albo nawet, że rękojmia nie dotyczy używanych samochodów.

Zakup pojazdu ze skupu aut – spokój i wygoda

Jak zatem widzimy zakup samochodu od osoby prywatnej to niekończące się formalności, a dodatkowo brak jakiejkolwiek pewności. Jeśli chcemy sobie tego oszczędzić, warto zastanowić się nad kupnem pojazdu ze skupu aut. W takim przypadku mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy nie tylko doradzą nam w wyborze odpowiedniego samochodu, ale również zadbają o to, abyśmy nie byli zawaleni mnóstwem niepotrzebnych formalności. Różnego rodzaju opłaty, takie jak potencjalna akcyza, opłata skarbowa, czy też badania techniczne nie są zatem na naszej głowie. Brzmi kusząco, prawda? I tak też jest! Zakup samochodu ze skupu aut jest bardzo wygodny, ponieważ mamy pewność odnośnie wybranego pojazdu, który dogłębnie został sprawdzony. Dodatkowo jeśli pojazd jest powypadkowy lub uszkodzony to również zostaniemy o tym poinformowani.

Zakup pojazdu ze skupu aut - spokój i wygoda
Zakup pojazdu ze skupu aut – spokój i wygoda

Skup aut a komis – jaka jest różnica?

Te dwie instytucje są do siebie niezwykle podobne, ponieważ obie zajmują się zarówno kupnem jak i sprzedażą samochodów. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom! Komisy samochodowe to miejsca, do których samochód zostaje wprowadzony i po prostu czeka, aż zostanie zauważony. Wiąże się to z niezwykle długim czasem oczekiwania oraz niestety ryzykiem, że nikt nie będzie zainteresowany naszym pojazdem. Dodatkowo niestety komisy samochodowe bardzo często sprzedają pojazdy z ogromną prowizją za swoje usługi. Skup aut z kolei działa na znacznie mniej skomplikowanych zasadach. Wystarczy zaledwie jedno spotkanie, aby sprzedać swój samochód na korzystnych warunkach. W skupie samochodowym pojazd od razu zostaje odkupiony i czeka na swojego nowego właściciela. Nie musimy zatem martwić się o to, czy nasz samochód się sprzeda, ponieważ my już za niego mamy pieniądze. Dodatkowo skup aut nie pobiera prowizji.

Ostateczny rozrachunek

Jak widać, lepiej jest skorzystać z usług skupu samochodów. Takie działanie sprawi, że będziemy mieli znacznie spokojniejszą głowę i nie będziemy musieli martwić się o różnego rodzaju formalności. Dodatkowo nie będziemy ponosić wielu niepotrzebnych kosztów, a jakiekolwiek wady nie zostaną przed nami ukryte. Skup aut to najbezpieczniejszy i najlepszy wybór, jeśli chcemy zakupić samochód.