Samochód bez prawa jazdy

To logiczne. Bez prawa jazdy nie można prowadzić samochodu. Ale czy na pewno? Wszystko wskazuje na to, że na rynku istnieją samochody, do których prowadzenia nie będziesz potrzebował dokumentu kategorii B. Rejestrowane są jako „mikrosamochody”. Czym się wyróżniają?

prawo jazdy

Mikrosamochody – czyli jakie?

To są takie auta, do których prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM, A bądź B1. Aby wsiąść za kierownicę takiego pojazdu wystarczy mieć 14 lat i kupę pieniędzy, bo mikrosamochody do tanich nie należy. I choć teoretycznie możliwość prowadzenia samochodu bez prawa jazdy się pojawiła to jednak ze względu na cenę mikrosamochody są wciąż rzadko widywane w Polsce. Jakie są cechy mini aut? Otóż są malutkie, ciasne i powolne. Nic zachęcającego, prawda?

Samochód bez prawa jazdy – ceny

Widełki cenowe są różne, w każdym wypadku jednak zbyt wysokie jak na gadżet dla 14-latków. Tym bardziej, że ten wiek nie jest dobry do tego, aby wsiadać za kółko. Za niewielki samochodzik, jakim jest Ligier JS50 zapłacić nam przyjdzie około 53 000 złotych! To drożej niż za niektóre normalne samochody. Drożej nawet niż za używane samochody z górnej półki. To jednak nie jest najdroższy mikrosamochód. W ofercie mamy jeszcze między innymi Chatenet CH26, którego cena to 60 000 złotych! To naprawdę, naprawdę dużo, biorąc pod uwagę fakt, że prędkość maksymalna tych „resoraków” to około 45 km/h.

Mikrosamochody – kto ich używa?

Najczęściej są to dzieci rodziców, którzy mają dość pokaźny majątek. Nie oszukujmy się, przeciętnego Jana Kowalskiego pracującego w sklepie z butami nie stać na to, aby kupić swojemu dziecku tak drogą zabawkę. Z pewnością ma on milion ważniejszych wydatków – jak większość z nas. Oczywiście na rynku są również inni użytkownicy samochodów bez prawa jazdy. Na przykład tacy, którym dokument został odebrany za nieprzepisową jazdę. Dla nich to dobra alternatywa, aby sprawnie dostać się z punktu A do punktu B bez używania komunikacji miejskiej.

Czy naprawdę bez prawa jazdy?

Otóż nie. To właśnie jest pułapka wynikająca ze złego zrozumienia przepisów przez większość osób. Do prowadzenia mikrosamochodów w Polsce trzeba mieć prawo jazdy! Nie musi to być jednak kategoria B. Może to być, jak wspomnieliśmy, również kategoria A, AM albo B1. I tego typu dokument można wyrobić już w wieku lat 14. Oczywiście mowa tu o polskich przepisach. Mikrosamochody dostępne (i nawet bardziej popularne) są również w innych krajach. We Francji na przykład osoby urodzone przed 1988 rokiem nie potrzebują zupełnie żadnego dokumentu, aby wsiąść za kierownicę mikrosamochodu.

A popularny Smart?

Nie, to nie jest mikrosamochód. Jest malutki, to prawda. Spełnia warunek o masie własnej małego samochodu (do 550kg). Jednak do jego prowadzenia konieczne jest prawo jazdy kategorii B1, a to można wyrobić dopiero w wieku lat 16. I warto na to uważać, bo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Dobrze jest wiedzieć, że do prowadzenia każdego pojazdu, który przekracza 350 kg, wymagane jest prawo jazdy typu B1. A zatem AM ani A nie wystarczą do tego, aby pojechać Smartem.

Moto-home – skup aut

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem mikrosamochodu – warto zgłosić się do naszego skupu. Wciąż nie będzie to tania rzecz, jednak postaramy się zaproponować dużo bardziej korzystną ofertę. Nasza siedziba mieści się w mieście Poznań. Pracownicy naszej firmy są zawsze pomocni i zaangażowani. Zadaj im jedno pytanie – a udzielną tak wyczerpującej odpowiedzi, że przy okazji odpowiedzą na wszystkie te, które jeszcze chciałeś zadać. Prawdziwi specjaliści w swoim fachu. Mamy zgrany, fajny zespół pasjonatów, dlatego możesz być pewny, że nasza wielkopolska ekipa pomoże Ci wybrać mikrosamochód na podstawie rzetelnych informacji.

Samochód bez prawa jazdy to wcale nie jest taka świetna sprawa jakby się wydawało. Czasami jest to jednak jedyne wyjście a przecież lepsze takie niż żadne. Ostrzegamy jednak przed tym, aby nie przepłacać za nowe mikrosamochody. Lepiej najpierw zajrzeć do skupu i zorientować się w jego ofercie.

Szukasz swojego pierwszego samochodu?
Zadzwoń teraz!
 +48 880 805 804

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *