Samochód bez prawa jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem niezbędnym każdemu, kto zamierza prowadzić samochód. Potwierdza ono umiejętności zdobyte podczas kursu i egzaminu, ale przede wszystkim jest to uprawnienie, bez którego możemy mieć wiele kłopotów, jeżeli służby złapią nas „za kółkiem”. Jakie są konsekwencje z prowadzenia bez prawa jazdy?

prawo jazdy

Prawo jazdy – co to jest?

Jest to dokument wydawany przez odpowiednie organy państwowe, po zdanym egzaminie potwierdzającym umiejętności jazdy. Prawo jazdy to podstawa, jeżeli zamierzamy wsiąść w samochód jako kierowcy. Potwierdza nasze umiejętności i zezwala na uczestnictwo w ruchu drogowym w roli osoby prowadzącej pojazd.

Co grozi za jazdę bez dokumentu?

Niezależnie od tego czy prawo jazdy nam odebrano czy też nigdy nie podeszliśmy do egzaminu – bez tego dokumentu nie mamy podstaw, aby legalnie prowadzić samochód. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że umiemy kierować auto to musimy liczyć się z tym, że jeżeli zostaniemy złapani przez władze, grożą nam naprawdę duże konsekwencje, takie jak:

  • Mandat, nawet do 500 złotych,
  • Kara grzywny, jeżeli sprawa trafi do sądu (może to być nawet 20 tysięcy złotych),
  • Koszt odholowania pojazdu,
  • Kara pozbawienia wolności, jeśli jest to jazda bez dokumentu, który został nam wcześniej odebrany (można wówczas trafić do więzienia na okres aż 2 lat).

Konsekwencje wynikające z tego rodzaju zachowania potrafią być ogromne, dlatego zanim wsiądziemy za kierownicę bez uprawnień warto się nad tym dobrze zastanowić. Jedynym momentem, kiedy możemy prowadzić pojazd bez dokumentu jest kurs jazdy, kiedy to jesteśmy pod nadzorem instruktora.

uprawnienia do jazdy

Czy można posiadać samochód bez prawa jazdy?

Okazuje się, że kupno i rejestracja samochodu nie wymagają prawa jazdy. Nabyć auto może zatem każdy, kto ma na to ochotę i pieniądze. Jednak problem pojawia się przy próbie ubezpieczenia samochodu. Aby wyliczyć, jaką kwotę będziemy musieli płacić za OC pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego potrzebuje informacji o tym jak długo posiadamy prawo jazdy oraz czy jeździliśmy bezwypadkowo. Dopiero wówczas otrzymamy wycenę. Czy to oznacza, że ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy jest niemożliwe? Otóż nie. Wykupić OC możemy (a nawet powinniśmy) również na auto, którym nie jeździmy. Taka opcja jest jednak o wiele droższa niż wtedy, kiedy dokument uprawniający nas do prowadzenia pojazdu już posiadamy. Co ważne, OC nie daje przyzwolenia na to, żebyśmy prowadzili ubezpieczony samochód. Może nim jednak jeździć ktoś, kto prawo jazdy już posiada.

Jak można zaoszczędzić na OC?

Ubezpieczanie samochodu bez prawa jazdy to może być bardzo droga sprawa. Nikt nie chce wydawać nadmiaru pieniędzy, jest jednak sposób, aby trochę zaoszczędzić. Wykupując OC warto poprosić zaufaną osobę, która ma prawo jazdy, aby została współwłaścicielem pojazdu i dopiero wówczas ubezpieczyć samochód. Cena na pewno będzie niższa, szczególnie jeżeli jest to kierowca bezwypadkowy dokument posiada już dłuższy czas.

Gdzie kupić dobre auto używane?

Wielkopolska może zaoferować nam bardzo wiele. Piękne miasto Poznań, a w tym mieście jeden z najlepszych skupów aut w Polsce – Moto-Home. Pomocna obsługa służy radą przy wyborze pierwszego samochodu dla siebie. Doradzą nam też jakie auto brać pod uwagę, jeżeli miałby to być prezent (wybiorą oni coś dobrego w widełkach cenowych, które możemy zapłacić). Pojazdy, które oferuje firma są zawsze sprawdzane technicznie oraz przygotowane do sprzedaży przez profesjonalistów, czyli czyste i schludne. Pracownicy Moto-Home to pasjonaci – kochają motoryzację i bardzo dbają o maszyny, które znajdują się w skupie. Dodatkowym atutem firmy są także inne usługi – sprzedaż tanich ubezpieczeń na miejscu, a także auto-kosmetyka. Moto-Home to skup aut, którego warto zaufać.

Prawo jazdy jest niezbędne do prowadzenia auta, jednak jeżeli chcemy je tylko zakupić (np. w prezencie) to nie ma do tego przeciwwskazań. Ważne jest jednak, aby na moment przejazdu ze skupu lub salonu do domu, załatwić sobie kierowcę, który posiada ważny dokument uprawniający go do prowadzenia pojazdów.

Szukasz swojego pierwszego samochodu?
Zadzwoń teraz!
 +48 880 805 804

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *