Pandemia a sprzedaż samochodów 2020

Pandemia koronawirusa odbiła swoje piętno na wielu branż. Wprowadzanie licznych ograniczeń, zamykanie branży spowodowało nie tylko upadek wielu firm, ale również spadek konsumpcjonizmu. Społeczeństwo rozpoczęło świadomie dokonywać zakupów, a przede wszystkim nauczyli się skupiać na zakupach tak zwanej “pierwszej potrzeby”. Jak wiadomo, zakup samochodu zawsze jest, a bynajmniej winien być przemyślaną i zaplanowaną decyzją. Rok 2020 zmienił rynek motoryzacyjny w Polsce. Wskaźnik zakupu aut prosto z salonu znacząco spadł. Kryzys lepiej zniosły samochody “z drugiej ręki”, które z uwagi na ich niższą cenę były chętnie wybierane przez konsumentów niż nowe modele. Mimo, że obecnie sytuacja uległa polepszeniu, nadal nie widać większych powodów do optymizmu.

Sprzedaż samochodów w 2020 roku

Okres 2010-2020 był czasem hossy na rynku motoryzacyjnym. Pandemia Koronawirusa przerwała ten dobry czas i wprowadziła kryzys na rynek samochodowy. Kryzys ten zmniejszył bowiem podaż na zakup aut. Wpłynęło to także negatywnie na plany inwestycyjne firm motoryzacyjnych. Warto zauważyć, że popyt zmalał nie tylko na rynku polskim, ale także na rynku europejskim.  Szacuje się, że popyt na samochody w pierwszej połowie 2020 roku spadł o około dwadzieścia procent. W wypadku samochodów z segmentu premium, spadek sprzedaży, jaki zanotowano, wynosił blisko trzydzieści pięć procent. Dobrze widać ten mechanizm na podstawie obserwacji liczby zarejestrowanych aut w przedziale czasowym od kwietnia do grudnia 2020 roku.

Pandemia a sprzedaż samochodów 2020
Pandemia a sprzedaż samochodów 2020

W pierwszym kwartale ubiegłego roku największą popularnością wśród kupujących cieszyły się samochody produkowane przez firmę Skoda oraz Toyota. Trzecią, najczęściej kupowaną marką był Volkswagen. Warto podkreślić, że pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku były jeszcze “łaskawe” dla rynku motoryzacyjnego. Dopiero początek pandemii i wówczas wprowadzony lockdown doprowadził do swoistego kryzysu w tej branży. Wówczas popyt na zakup zarówno nowych, jak i używanych aut drastycznie zmalał. Ludzie, którzy znaleźli się w całkowicie nowej dla siebie sytuacji, jaką była pandemia, odłożyli plany zmiany samochodów na bliżej nieokreśloną przyszłość. 

Można zatem śmiało stwierdzić, że drugi kwartał ubiegłego roku był dla branży stracony. Popyt na nowe, jak i używane auta sprowadzony został do absolutnego minimum. Mniejsze skutki pandemii można zaobserwować w wypadku skupu aut. Ta gałąź branży motoryzacyjnej w stanowczo mniejszym stopniu odczuła skutki kryzysu. Skup samochodów stał się wówczas dla wielu możliwością szybkiej sprzedaży samochodu i dzięki temu łatwego uzyskania gotówki. Skup aut odnotował jednak jedną podstawową zmianę w porównaniu z poprzednimi latami. Z uwagi na fakt, że popyt na auta, niezależnie czy nowe, czy używane zmalała, ceny oferowane przez skupy spadły. Było to spowodowane właśnie przez zmniejszony popyt na auta. Przedsiębiorcy, doskonale zdając sobie sprawę z sytuacji panującej na rynku, nie chcieli mrozić kapitału w zbyt dużej liczbie skupionych aut, których sprzedaż mogła im zająć znacznie więcej czasu niż w przeszłości.

Czas “odwilży”?

III kwartał ubiegłego roku przyniósł swoistego rodzaju “odwilż” dla branży motoryzacyjnej. Mimo drugiej fali Koronawirusa, optymizmem “powiało” w absolutnie wszystkich gałęziach branży motoryzacyjnej. Odnotowano znacznie większą liczbę sprzedanych aut, zarówno nowych, jak i używanych. Zmiany te można zaobserwować na podstawie liczby zarejestrowanych aut w III i IV kwartale 2020 roku. Szczególnie popyt wzrósł na małe auta osobowe. Nadal znacznie mniejszym popytem, w stosunku do poprzednich aut, cieszyły się samochody dostawcze. Łączy się to bowiem z faktem, iż wiele firm transportowych, które w pierwszej połowie ubiegłego roku odnotowywały straty, wstrzymało się z inwestycjami związanymi z zakupem kolejnych bądź nowych samochodów dostawczych.

Nie zmienia to jednak faktu, że zwiększenie liczby kupowanych aut w drugiej połowie 2020 roku sprawiło, że całościowy wynik sprzedażowy w ubiegłym roku. Jest on jednak znacznie niższy niż ten, który został osiągnięty w roku poprzednim. Poprawa sytuacji na rynku motoryzacyjnym jest pewną nadzieją na 2021 rok. W II połowie ubiegłego roku sprzedano około dziewięciu procent więcej samochodów niż w pierwszych sześciu miesiącach. Nie jest to więc “piorunujący wynik”, jednak pozwala wierzyć w stale rosnącą liczbę nabywanych samochodów w bliskiej przyszłości.

Jak pandemia wpłynie na sprzedaż samochodów w 2021?
Jak pandemia wpłynie na sprzedaż samochodów w 2021?

2021 rok szansą na lepszy wynik?

Biorąc pod uwagę wzrost sprzedawanych aut w ostatnich miesiącach 2020 roku, istnieje duża szansa znacznie lepszy wynik sprzedażowy w obecnym roku. Istnieje także szansa na zwiększony popyt na samochody ciężarowe w 2021 roku. Wielce prawdopodobny wydaje się scenariusz powrotu do inwestycji przez firmy transportowe, które mimo III fali Koronawirusa znajdą się w sytuacji, która będzie im pozwalała na swobodne oraz nie obarczone ogromnym ryzykiem inwestowanie w rozwój firmy. Zakup aut w obecnym roku jest bez wątpienia obarczony mniejszym ryzykiem niż ten, dokonywany w czasie wybuchu pandemii. Zwłaszcza zakup samochodu, w którym pośredniczy znana i sprawdzona firma, która poleca szerokie grono zadowolonych klientów, sprawia, że taki wydatek może nieść za sobą jedynie zadowolenie spowodowane zakupem nowego samochodu, który w stu procentach spełnia wymagania kupującego.

Bezpieczna sprzedaż samochodu

Korzystna zmiana zmiana na rynku motoryzacyjnym spowodowała także zwiększony popyt na usługi firm zajmujących się skupowaniem aut. Jedną z takich firm, które mimo pandemii, nieprzerwanie działają na rynku, jest “Moto-home”. Warto podkreślić fakt, że firma ta nie tylko zajmuje się skupem aut, ale również świadczy takie usługi jak pomoc w zakupie auto. Dodatkowo, zajmują się auto kosmetyką, ubezpieczeniami, a także pomocą drogową. “Moto-home” skupuje samochody na terenie województwa Dolnośląskiego, Wielkopolskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego. Bez problemu można znaleźć informacje o pozostałej ofercie firmy na ich stronie internetowej – https://moto-home.pl/. Warto pamiętać, że na stronie internetowej zamieszczone są informacje nie tylko o ofercie firmy, ale także wszelkie dane umożliwiające kontakt z pracownikami, takie jak adres mailowy czy numer telefonu.

Wygoda, polegająca na tym, że w jednym miejscu można sformalizować sprawy dotyczące sprzedaży auta oraz zakupu kolejnego sprawia, że korzystanie z usług firmy “Moto-home” jest niezwykle wygodne. Warto podkreślić, że firma ta od lat pozostaje niezastąpionym liderem w swojej branży oraz rocznie obsługuje około dziesięciu tysięcy klientów. Bez wątpienia jest to miejsce, gdzie przywiązuje się wagę nawet do najmniejszych szczegółów w trosce o maksymalne zadowolenie klienta ze świadczonych usług. Wszystkie świadczone usługi przez “Moto-home” spełniają wszelkie wymogi jakościowe, co zostało już docenione przez rzeszę zadowolonych klientów. Możliwość jednoczesnego dopełnienia formalności związanych z ubezpieczeniem podnosi nie tylko komfort, ale także wygodę związaną z korzystaniem z usług firmy “Moto-home”.

Artykuł przygotowany przy współpracy: Skup aut Lublin