Jak sprzedać samochód? Instrukcja krok po kroku!

Sprzedaż używanego samochodu jest zjawiskiem powszechnym wśród wielu kierowców. W związku z tym rynek aut używanych jest dość spory, co nie zawsze ułatwia sprawną sprzedaż swojego pojazdu. Jeśli trafiłeś na ten artykuł zastanawiasz się zapewne w jaki sposób sprzedać samochód szybko i w sposób jak najbardziej atrakcyjny dla Ciebie. W tym artykule dowiesz się na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę celem osiągnięcia możliwie najlepszej sprzedaży w krótkim czasie. 

Jak sprzedać samochód po wartości rzeczywistej?

Jak wspomniałem we wstępie, sprzedaż używanego auta jest dość trudnym procesem. Na ten fakt składa się kilka czynników, a najistotniejszym jest mnogość dostępnych ofert. Jeśli myślisz o sprzedaży swojego samochodu z pewnością przeszło Ci przez myśl odsprzedanie go do komisu przy jednoczesnym rozliczeniu za nowy pojazd. Powinieneś jednak mieć świadomość, iż tego rodzaju sprzedaż, a szczególnie w nierenomowanych komisach odbywa się często kosztem zaniżonej wartości.

Jak sprzedać samochód za dobre pieniądze?

W jaki sposób więc sprzedać samochód tak, aby nie stracić na nim prawie wcale bądź jedynie minimalną kwotę? Pierwszym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę jest ustalenie ceny pojazdu. Choć wydaje się to banalne, w rzeczywistości wcale takie nie jest. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż podstawowym błędem w tym kontekście jest wystawianie pojazdu na sprzedaż w znacznie zawyżonej bądź obniżonej cenie. Jak bowiem sam odczytałbyś tego rodzaju ogłoszenie? Najprawdopodobniej miałbyś wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu (w przypadku zbyt niskiej ceny) lub uznałbyś sprzedawcę za osobę niegodną zaufania. Taka opinia potencjalnego nabywcy z pewnością nie pomoże Ci w szybkiej sprzedaży auta.

Co obniża wartość rynkową pojazdu? 

Na wstępie warto przyjrzeć się pojazdowi, który zamierzasz sprzedać. Jest kilka aspektów, które wpływają na obniżenie wartości rynkowej samochodu. Należą do nich, między innymi:

  • wysoki przebieg pojazdu
  • przeszłość wypadkowa
  • widoczne wgniecenia i uszkodzenia karoserii oraz stopień tychże
  • ubogie wyposażenie 

Dzięki dokonaniu analizy sytuacji rynkowej oraz braniu pod uwagę wyżej podanych aspektów będziesz mógł w sposób rzeczywisty oszacować cenę pojazdu. Warto jednak mieć na względzie, iż jest to jedynie początek drogi do dokonania transakcji. 

Zadbaj o dokumenty samochodu

Tak naprawdę powinienem od tego zacząć. Zgromadzenie wszelkich niezbędnych dokumentów pojazdu jest bowiem podstawą do przeprowadzenia prawidłowej transakcji. Ta sprawa nie jest bowiem tak oczywista, jaką się z pozoru wydaje. O ile dowód rejestracyjny jest dokumentem, który zazwyczaj ma się przy sobie bądź nawet w schowku pojazdu, o tyle nie zawsze w podobny sposób kierowca podchodzi do karty pojazdu. Podobnie sprawa wygląda zazwyczaj z książką serwisową czy instrukcją obsługi, które wraz z poprzednim dokumentem znajdują się zazwyczaj w najgłębszych zakamarkach szuflady.

Dodatkowym aspektem, który warto dołączyć do pliku dokumentów są również ewentualne rachunki z warsztatów. Jeśli je posiadasz możesz zwiększyć swoją wiarygodność w oczach potencjalnego klienta. Zawierają bowiem informacje potwierdzające przebycie wszelkiego rodzaju napraw i serwisów. W przypadku droższych napraw możesz nawet dołączyć faktury za nie wystawione do ogłoszenia w postaci screenu lub zdjęcia. Pamiętaj więc, że im więcej dokumentów masz tym lepiej. Ich większy pakiet dołączony do ogłoszenia nie tylko sprawi, iż wartość auta zostanie podniesiona. Twoja oferta będzie się także wyróżniać w morzu innych anonsów sprzedażowych. 

Pamiętaj, że rachunki i faktury z warsztatów samochodowych powinny być rzeczywiste i zgodne ze stanem faktycznym. Przy okazji, do plików dokumentów możesz także dołączyć raport VIN potwierdzający np. przebieg, legalność pojazdu oraz jego ewentualną bezwypadkowość. 

Wyczyść i umyj sprzedawany pojazd

Co przykuwa wzrok potencjalnego nabywcy samochodu? Tak jak w przypadku wielu innych produktów, również klienci branży auto-moto stawia na wygląd. Estetyka prezentowanego na sprzedaż pojazdu jest więc niezwykle istotna, bo to właśnie dzięki niej klient zdecyduje się rozwinąć dalszą część ogłoszenia. Zanim wykonasz zdjęcia swojego samochodu warto więc poświęcić mu nieco więcej czasu – wyczyść wnętrze i umyj karoserię. W przypadku, gdy lakier prezentuje się dobrze i trudno znaleźć w nim większe ubytki, wystarczy go umyć i poddać woskowaniu, a jeśli karoseria będzie matowa – koniecznie ją wypoleruj. Warto wiedzieć, iż nie musisz podejmować tych działań osobiście. Istnieje możliwość zlecenia tego procesu specjalistycznej firmie. Dzięki tym kilku krokom Twój pojazd z pewnością będzie prezentował się znacznie atrakcyjniej dla potencjalnego nabywcy. 

Nabłyszczanie i mycie należy się również felgom i plastikowym elementom pojazdom. Polecam jednak uważać z czyszczeniem silnika, ponieważ prezentująca się w sposób nienaganny jednostka napędowa może być źródłem podejrzeń. W tej kwestii więc warto odpuścić. 

Zastanawiasz się jak szybko sprzedać samochód?

Jeszcze jednym trikiem, o którym warto pamiętać jest czysta przestrzeń w kabinie. Przetrzyj deskę rozdzielczą i inne plastikowe elementy, pozbądź się z samochodu śmieci i przedmiotów osobistych. Na koniec koniecznie umyj szyby i dywaniki. Nie musisz ich wymieniać, gdyż to może wskazywać na ukrywanie rzeczywistego przebiegu pojazdu. Warto jednak zachować estetykę w możliwie jak najbardziej naturalnym stopniu. W końcu nikt nie lubi wsiadać do lepiącego się od brudu samochodu. 

Gdzie mogę sprzedać pojazd?

Jeśli przygotowałeś już samochód, wszystkie dokumenty i zrobiłeś zdjęcia pojazdu z zewnątrz i wewnątrz zastanawiasz się zapewne gdzie umieścić ogłoszenie. Swój anons możesz zamieścić na jednym z popularnych portali. W tym kontekście powinieneś zwrócić uwagę na to, by Twoje ogłoszenie było jak najbardziej wiarygodne. Powinieneś w nim zawrzeć wszelkie informacje na temat pojazdu: markę, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, pojemność silnika oraz jego historię. Pamiętaj, że im więcej zdjęć zamieścisz tym lepiej potencjalny nabywca przyjrzy się Twojemu pojazdowi. 

Alternatywnym sposobem na sprzedaż jest także umieszczenie kartki za szybką pojazdu z informacją o chęci sprzedaży. Wbrew pozorom, tego rodzaju anonse są poczytne w równym stopniu co oferty zamieszczane na giełdach czy specjalistycznych pojazdach. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, iż nabywca od razu może dokonać oględzin pojazdu. Jeśli więc zadzwoni, będziesz mieć większą pewność, iż jest on faktycznie zainteresowany Twoim samochodem.

Co jednak, jeśli zależy Ci na maksymalnie szybkiej sprzedaży auta? Jeszcze jedną metodą na sprzedaż samochodu jest udanie się do renomowanego skupu samochodów. Godna zaufania firma, która od wielu lat zajmuje się skupowaniem używanych samochodów z pewnością zaproponuje Ci wygodne warunki sprzedażowe. Oczywiście polecamy naszą firmę – MOTO-HOME Poznań – która w sposób rzetelny i uczciwy wspomaga transakcje pojazdów. Dzięki nam każdy sprzedawca może zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, gdyż wszelkimi formalnościami zajmie się komis. Jest to więc idealny sposób dla osób, którym brak czasu uniemożliwia realizacje wcześniej wymienionych sposobów na sprzedaż pojazdu.