Co sprawdzić przy zakupie auta – TOP 10!

Zakup nowego auta zawsze jest ekscytującym przeżyciem. Warto wszystko dobrze przeanalizować żeby później nie żałować decyzji. Kupno auta używanego to często prawdziwa loteria. Nieuczciwy sprzedawca doskonale wie jak przygotować dane auto do sprzedaży. Czasami ukryte wady pojazdu mogą być dla nas przykrą niespodzianką i niepotrzebnym wydatkiem. Czasami odszukanie wymarzonego modelu przysparza nam wielu problemów, szczególnie natury logistycznej. W lepszej sytuacji są osoby znające się na samochodach i motoryzacji, jednak i Ci mogą popełnić błąd. Jednak kupno używanego auta nie musi być trudne, jeśli sprecyzujemy swoje oczekiwania. 

Od czego właściwie zacząć? Na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać?  

Przede wszystkim powinniśmy zrobić małą listę, która pomoże nam we właściwych oględzinach, ponieważ często podczas faktycznego oglądania samochodu, pomimo najszczerszych chęci, rzeczy warte sprawdzenia po prostu w natłoku wypadków wypadną nam z głowy.

Uczciwość sprzedawcy

Podczas przeglądania ogłoszeń warto dokładnie przeczytać ogłoszenie, sprawdzić wszystkie interesujące nas parametry, by jasno określić czy to auto faktycznie nas interesuje. Należy pamiętać, że sprzedawcy nierzadko bywają uczciwi i zgodnie co do zasady każdy z nich chciałby sprzedać auto w jak najszybszym czasie. Gdy ogłoszenie faktycznie jest ciekawe warto zadzwonić osobiście i wypytać sprzedawcę o interesujące nas parametry takie jak stan techniczny auta, przebieg, ostatnie usterki i naprawy. Warto, ponieważ przez telefon będziemy mogli w miarę wyczuć czy sprzedawca  faktycznie jest uczciwy, czy warto zainteresować się tą ofertą. W końcu czeka nas długa podróż i szkoda byłoby jechać na marne. 

Zdaj się na pierwsze wrażenie

Lakier i stan nadwozia to pierwsza rzecz na którą musimy zwrócić uwagę. Musimy przyjrzeć się uważnie i szukać rzeczy, które zdradzą nam więcej niż sam sprzedawca- odpryski, ślady szpachli, rdzy i nakładania nowego lakieru na stary. Oczywiście warto mieć przy tym na uwadze wiek auta, ponieważ nie warto zakładać że stare auto obyło się bez poprawek lakierniczych, jednak warto jest oczekiwać aby wykonane były one w sposób precyzyjny. Bardzo cennym podczas oględzin jest miernik lakieru. Ponad to dokładnie sprawdź każde ognisko rdzy i nie lekceważ go, ponieważ może się to wiązać ze sporymi wydatkami. Sprawdź również lampy, czy nie są zamontowane nierówno po wcześniej przebytej kolizji.

Co sprawdzić przy zakupie auta? Sprawdź!

Stan gałki skrzyni biegów i kierownicy

Ich stan idealnie odwzorowuje możliwy realny przebieg auta, ponieważ zużycie to powstaje na skutek przebytych kilometrów. Przy dużym przebiegu będzie to widoczne w postaci uchybień w wyglądzie, na przykład skórzane elementy mogą być popękane. Jeśli oba wyglądają jak nowe bądź nie jak fabrycznie zamontowane, możemy mieć pewność, że zostały niedawno wymienione, być może właśnie po to aby ukryć realny przebieg samochodu.  Przy okazji warto sprawdzić stan obu, czy nie ma tu większych luzów czy uszkodzeń.

Zajrzyj pod maskę i sprawdź silnik!

Warto przyjrzeć mu się ze szczególną uwagą. Idealnie czysty silnik w starym aucie może świadczyć o próbie zatuszowania jakiegoś mankamentu, np wycieków. Spójrz również na poziom oleju- jego niski poziom może świadczyć o tym, że jego właściciel nie interesował się zbytnio silnikiem, co może rodzić dodatkowe problemy. Zapytaj również o ostatnią wymianę oleju oraz o jego rodzaj. Przyjrzyj się także płynowi chłodniczemu- nie powinien mieć brunatnego zabarwienia ani plam oleju. Sprawdź również samą chłodnicę, węże i nagrzewnicę oraz czy nie ma tutaj żadnych wycieków. Paski rozrządu powinny być w dobrym stanie, niedopuszczalne są większe pęknięcia i przetarcia. 

Jeżeli pod samochodem znajdziemy wycieki, bądź po uruchomieniu silnika pracuje on nierówno nie jest to dobry znak i lepiej dobrze przemyśleć tą inwestycję.

Wnętrze pojazdu

Wnętrze auta to dość istotny aspekt, szczególnie jeśli jesteśmy wzrokowcami. Wygląd tej części auta jest niesłychanie ważny jeśli chodzi o cały komfort psychiczny jazdy. Warto więc zwrócić pobieżnie uwagę na stan tapicerki oraz całego kokpitu.

Poza tym zaglądając do wnętrza samochodu możemy wiele się o nim dowiedzieć i ominąć wiele przyszłych usterek. Po pierwsze rzuć okiem na całość, jeśli któraś z rzeczy nie pasuje do kokpitu możesz być pewny że została ona wymieniona na inną. Może dlatego że została uszkodzona, bądź wynika to z chęci zatuszowania odbytego wypadku. Koniecznie wciśnij klakson! Niedziałający może uniemożliwić uzyskanie przeglądu pojazdu. Sprawdź dokładnie fotele- czy każdy z mechanizmów jest sprawny. Opuść i podnieś wszystkie szyby, aby sprawdzić czy aby na pewno wszystko jest w porządku. To samo dotyczy lusterek zewnętrznych- uszkodzony mechanizm sprawi nie lada kłopot. Bardzo poważnie podejdź do kwestii kontrolek i uważnie przyjrzyj się w jakiej kolejności gasną, ponieważ mogły zostać zmostkowane aby ukryć faktyczne usterki. Obejrzyj światła dokładnie i skup się nawet na tych, na które normalnie nie zwróciłbyś uwagi- podświetlenie deski, tablic rejestracyjnych czy bagażnika. Obejrzyj dokładnie każdy z posiadanych przez auto systemów. Ewentualne braki nawet zwykłe błahostki mogą pomóc nam w realnym obniżeniu ceny samochodu. Warto więc spróbować.

Koła i opony

Kontrola ich faktycznego stanu może okazać się konieczna, ponieważ mogą dostarczyć dodatkowych kosztów. Mogą być również pomocne w obniżeniu ceny pojazdu. Dokładnie przyjrzyj się im i sprawdź, czy są równomiernie zużyte, czy nie brakuje w którymś z nich powietrza, nie ma mocnych wybrzuszeń ani pęknięć. I co najważniejsze czy nie są zbyt mocno zużyte i jazda nimi nie przysporzy nam problemów. Rzuć również okiem na bieżnik i felgi.

Jazda testowa obowiązkowa!

Nie da się ukryć że nawet najdokładniejsze oględziny samochodu bez jego przetestowania są praktycznie niemiarodajne. Co z tego, że wszystkie parametry auta  będą w porządku, jeśli samochód w połowie drogi zgaśnie? Nie bez znaczenia jest również nasz komfort jazdy, ponieważ auto może nam najzwyczajniej w świecie nie przypaść do gustu. Podczas jazdy warto sprawdzić realną pracę silnika, zmienić biegi, sprawdzić stan techniczny przy różnych prędkościach a także zaciągnij hamulec ręczny. Nie da się ukryć, że wszystkie przeoczone mankamenty niestety nie wyjdą nam na dobre.

Przy zakupie używanego auta jazda testowa jest wręcz obowiązkowa!

Trochę historii samochodu

Warto zapytać sprzedawcę o numer VIN. Posiadając te dane możemy sprawdzić historię auta od momentu zarejestrowania go w Polsce. Warto sprawdzić czy zgadza się on z tym wybitym na karoserii samochodu. W internecie dostępne są raporty (z reguły płatne) które pomogą nam poznać faktyczną historię pojazdu łącznie z naprawami i poprawkami lakierniczymi. Warto to skonfrontować te informacje z tym co przedstawiał nam wcześniej właściciel. 

Dokumenty!

Poproś o dostęp do wszystkich dokumentów faktycznych pojazdu. Zapytaj również czy posiada on książeczkę serwisową z przeglądów ASO. Auto powinno posiadać ważne ubezpieczenie OC, ponieważ bez tego nie możesz odbyć jazdy próbnej, oraz aktualny przegląd, bez którego również nie możesz jej rozpocząć. Karta pojazdu jest obowiązkowa, sprawdź również czy wpisany właściciel pojazdu i sprzedawca to jedna i ta sama osoba. Jeśli samochód posiada instalację gazową ten zapis musi znaleźć się w dokumentach.

Formalności i umowy

Warto przed zakupem zatroszczyć się również o jeszcze jedną kwestię- wiążącą obie strony umowę kupna sprzedaży. Sam fakt jej sporządzenia nie powinien przysporzyć problemów, bowiem w internecie dostępnych jest wiele gotowych wzorów. Warto przed wydrukowaniem dokładnie zapoznać się z całością zapisów w niej zawartej.Konieczne jest sporządzenie jej w dwóch egzemplarzach- po jednej na stronę. Co powinno się w niej znaleźć? Umowa kupna sprzedaży auta powinna zawierać dane pojazdu, jego numer VIN i inne umożliwiające właściwą identyfikację auta jak również dane obydwu stron oraz jego cenę. W razie wątpliwości co do treści umowy warto skonfrontować to ze stroną jeszcze przed jej faktycznym podpisaniem. Warto również wspomnieć, że umieszczane często w umowie oświadczenie nie ma podstaw prawnych a jedynie może wskazywać na próbę nieuczciwości sprzedawcy. 

Po podpisaniu umowy i zakupu auta konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. W terminie krótszym niż dwa tygodnie po zakupie należy udać się wraz z dokumentami i umową do właściwego nam Urzędu Skarbowego, złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić 2% wartości naszego nowego samochodu. Następnie w terminie do 30 dni należy zarejestrować pojazd w Urzędzie Miasta.

Zakup auta używanego od nieznanej nam osoby zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Lepiej jest jednak gdy jest to ryzyko świadome. Unikajmy zakupu spontanicznego, ze względu na model/markę z pominięciem dokładnego sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Wiele drobnych usterek czy większych napraw auta możemy uniknąć już podczas właściwych oględzin samochodu. Możemy w tej dziedzinie również posiłkować się osobą zaznajomioną z tematem, wprawne oko z pewnością dostrzeże więcej i będzie mogło we właściwy sposób ocenić wartość danego mankamentu. Warto również skonfrontować z nimi właściciela – być może uda się obniżyć cenę auta, ponieważ drobne naprawy i wymiany nowo zakupionego auta już na wstępie podwyższają ilość wydanych przez nas pieniędzy. Jednak należy również mieć na uwadze fakt, że pomimo naszego początkowego entuzjazmu, stan techniczny samochodu może być zły i nie warty jego kupna. W ocenie pomóc nam może chłodna kalkulacja zysków i strat, bądź pomoc bliskiej nam osoby.  Kupując auto powinniśmy nastawić się na komfort jego użytkowania a nie jego liczne naprawy. Również brak wymaganych przez nas, nawet nieistotnych dokumentów powinien zadziałać na nas jak czerwona lampka. O praktykach nieuczciwych sprzedawców można usłyszeć wiele, dlatego warto choć ten jeden raz okazać nadgorliwość, by dokonać właściwego zakupu wymarzonego auta, które cieszyć nas będzie przez lata. W miarę możliwości warto również skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika, który rozwieje nasze wątpliwości i pomoże dokonać właściwej oceny. Jest to w końcu bardzo istotna kwestia do której powinniśmy podejść skrupulatnie i poważnie. To z pewnością dobrze zaprocentuje.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie samochodu zgłoś się do nas!