Doskonały stan techniczny pojazdu oraz dobra cena stanowią czynniki decydujące o tym, iż kierowcy coraz częściej decydują się na zakup samochodu spoza granic naszego kraju. Należy jednak mieć na względzie, iż z tego rodzaju transakcjami wiąże się konieczność pokrycia dodatkowego kosztu. Mowa w tym miejscu o podatku akcyzowym, który dla niektórych nabywców stanowi nie lada kłopot. W niniejszym artykule dowiesz się co należy o nim wiedzieć i w jaki sposób egzekwuje się ten specyficzny podatek w 2020 roku.
Znalezienie idealnego samochodu nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ma to znaczenie tym większe dla wymagających kierowców i wieloletnich fanów motoryzacji, posiadających znacznie wyższe wymagania. Poszukiwanie pojazdu zwykle opiera się o ustanowione wcześniej kryteria, które dość trudno spełnić. Jednymi z najczęściej powtarzających się czynników jest cena lub stan techniczny oglądanego pojazdu, który wzbudza podejrzenia potencjalnego nabywcy. W takich przypadkach dość często dochodzi do zainteresowania ogłoszeniami aut spoza terytorium Polski. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy, gdyż na portalach zagranicznych z reguły mamy możliwość przeglądania znacznie większej liczby ofert. Co jednak zrobić w momencie, gdy udało się odnaleźć wymarzony samochód i chcesz dokonać jego zakupu?
UWAGA: Jeśli chcesz sprowadzić samochód z zagranicy powinieneś mieć świadomość, iż tego rodzaju transakcje rządzą się innymi prawami niż w te realizowane w obrębie krajowym. Główną różnicą jest konieczność zapłaty akcyzy, która może okazać się znacznym kosztem dla nabywcy. Przed dokonaniem zakupu warto więc przygotować się do tej procedury po to, by nie mieć żadnych wątpliwości.
Kiedy słyszy się o akcyzie, pierwszym skojarzeniem z nią związanym jest zakup alkoholu czy papierosów. Trudno jest uniknąć tego skojarzenia, bowiem mówi się w takich przypadkach o tzw. podatku pośrednim. Jest to rodzaj podatku nakładany na wybrane wyroby po to, by ograniczyć ich konsumpcję bądź celem zapewnienia państwu akumulacji zysku, związaną z niskimi kosztami produkcji danego towaru. W Unii Europejskiej część produktów jest objęte akcyzą, między innymi wspomniane wcześniej napoje alkoholowe czy wyroby tytoniowe. Oprócz nałożonego podatku, towary tego typu podlegają także harmonizacji, czyli regulacji związanej z ich przewozem pomiędzy krajami. Przepisy harmonizacji nie są jednak identyczne dla wszystkich wyrobów akcyzowych – każdy kraj ustala obowiązujące reguły przewozu tego typu produktów we własnym zakresie.
Jednym z wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są między innymi samochodu. Z tego powodu wysokość podatku akcyzowego na pojazdy sprowadzane z poza granic naszego kraju określone są w polskich przepisach. Konkretny zapis prawny, który porusza tę kwestię znajduje się w ustawie o podatku akcyzowym z 2008 roku.
We wcześniej wspomnianej ustawie, a dokładniej w art. 100 można przeczytać, iż przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
Na pierwszy rzut oka te informacje mogą być niejasne, dlatego postaram się podsumować te wyliczenie w obrębie jednego zdania. Akcyza dotyczy wszelkich nabytych poza granicami Polski samochodów osobowych, które po raz pierwszy zostaną zarejestrowane w naszym kraju. Ten obowiązek dotyczy więc nie tylko nowych pojazdów, ale również używanych.
Wiadomo już na które pojazdy nałożony jest podatek akcyzowy. Zapewne zastanawiasz się jednak ile powinno się zapłacić za samochód sprowadzany z zagranicy. W tym miejscu muszę Cię rozczarować, gdyż trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kwota opodatkowania nie jest bowiem odgórnie ustalona, niemniej można ją ustalić dzięki dwóm czynnikom. Decydują o niej:
Jeśli te informacje są Tobie znane, obliczenie obowiązującego podatku staje się możliwe we własnym zakresie. Obliczenie kwoty podatku akcyzowego jest o tyle istotne, iż dzięki niej będziesz w stanie ocenić konieczność wszystkich kosztów związanych z zakupem samochodu. Budżet jest w końcu jednym z głównych determinantów w kontekście wyboru idealnego pojazdu.
W jaki sposób można wyliczyć obowiązujący podatek akcyzowy za samochód, którym jesteś zainteresowany? Sprawdźmy jak to zrobić w oparciu o obowiązującą ustawę. W art. 105 ujęto procentowe stawki podatku akcyzowego:
Podczas dokonywania obliczeń podatku akcyzowego należy mieć na względzie konieczność przeliczenia wartości samochodu na polską walutę. Polecam dokonać tego w oparciu o aktualne kursy walut, które można odnaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeśli obliczach akcyzę dla pojazdu, który został już zakupiony powinieneś zwrócić uwagę na kurs obowiązujący w dniu przekroczenia przez granicę nowo nabytego pojazdu.
Oczywistym jest, iż zapłata akcyzy samochodowej wiąże się z koniecznością dopełnienia aspektów formalnych. Nie powinieneś się jednak przejmować – procedury nie są skomplikowane, a ponadto stosowne dokumenty możesz wypełnić w systemie online. Należy jednak mieć je na uwadze, gdyż w przypadku zapomnienia dokonania tychże formalności możesz zafundować sobie dość kosztowne problemy natury prawnej.
Najważniejszym aspektem w kontekście opłacania podatku akcyzowego jest informacja, iż od dłuższego czasu tą kwestią nie zajmuje się Urząd Celny. Od 2017 roku opłaty z tytułu akcyzy (gdyż tak oficjalnie nazywa się ta procedura) realizuje się w Urzędzie Skarbowym. Opłaty można dokonać osobiście bądź w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
W tym miejscu streszczę w jaki sposób wygląda całość tego procesu:
Powinieneś pamiętać również o kilku terminach. Wypełnienie i złożenie deklaracji AKC-U/S musi nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Należy rozumieć to jako dzień przekroczenia granicy zakupionego pojazdu. Jednocześnie, złożenie deklaracji powinno nastąpić nie później niż w dniu rejestracji pojazdu. Co się zaś tyczy opłaty akcyzy będziesz musiał ją uiścić w terminie 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.